Co to jest Matterport


„Matterport”. Pracujesz jako agent nieruchomości lub w innej roli w branży nieruchomości i niekiedy słyszysz tę nazwę, gdy rozmowy dotyczą wirtualnych spacerów. „Co to jest Matterport (?)” myślisz. Z tego artykułu dowiesz się, co kryje się pod tą nazwą.

Co to jest Matterport?

Matterport to nazwa firmy założonej w 2011 roku przez Matta Bella, Dave’a Gausebecka i Mike’a Beebe (ponoć nazwa ta wzięła się od imienia jednego z założycieli). Siedzibą firmy jest Kalifornia. Dostarcza ona technologiczne rozwiązania do skanowania wnętrz i udostępniania ich w cyfrowej formie w postaci wirtualnych spacerów z modelem 3D zeskanowanej nieruchomości. Z użyciem kamery Matterport oraz oprogramowania online dostarczanego przez firmę ze Stanów zrobić można, a następnie udostępnić model 3D wnętrza w formie takiej jak w przykładzie poniżej:

https://matterport.com/industries/gallery

Odpowiadając na pytanie, „co to jest Matterport?” – jest to firma, której najbardziej znane rozwiązania to Matterport Cameras i Matterport Cloud. Kamery (kilka modeli) służą do przechwytywania (skanowania) wnętrz w celu tworzenia z nich modeli 3D. Kamery firmy można nabyć bezpośrednio, ale też na rynku wtórnym, a ich cena jest uzależniona od „świeżości” wybranego modelu. Zarejestrowane kamerą obrazy sferyczne (z których powstają tzw. Matterport Spaces) eksportowane są do Matterport Cloud, czyli usługi umożliwiającej stworzenie, a następnie udostępnienie wirtualnego spaceru z modelem 3D. Jeśli działasz w branży nieruchomości, pewnie nie raz usłyszysz w rozmowach dotyczących sposobów prezentacji nieruchomości online słowo Matterport. Ilekroć usłyszysz sformułowania typu: wirtualny spacer Matterport, kamera Matterport, wnętrze z modelem 3D, wirtualne spacery z modelem 3D, skaner Matterport, czy skanowanie Matterport, możesz mieć pewność, że chodzi po prostu o zrobienie sesji wnętrza z użyciem technologii dostarczanej przez firmę Matterport.

W jakim kontekście w usługach (i rozmowach) pojawia się marka Matterport? Kto korzysta z tej technologii?

Z technologii Matterport korzystają dwie grupy odbiorców. Pierwsza to firmy skanujące nieruchomości i dostarczające wirtualne spacery z modelem 3D (często fotografowie), a druga to ich odbiorcy. Największą grupą odbiorców tego typu usług są agenci nieruchomości, którym wirtualne spacery z modelem 3D pozwalają zaprezentować oferowaną nieruchomość online potencjalnym klientom. Wnętrza z modelem 3D prezentowane są też na stronach np. restauracji, teatrów, muzeów, salonów, sklepów, słowem wszystkich branż, w których warto pochwalić się wnętrzem, w którym prowadzona jest działalność komercyjna.

Ile kosztuje Matterport?

Cena kamery Matterport zależna jest oczywiście od modelu – im nowszy, tym wyższa będzie cena. Podczas wykorzystywania tej technologii należy liczyć się też z kosztem przechowywania materiałów na platformie Matterport Cloud.