Co to jest wirtualny spacer?
Wirtualny spacer to sposób odwzorowania rzeczywistości, dzięki któremy możemy oglądać dane miejsce uwiecznione w odpowiedni sposób, tak jakbyśmy w nim byli. Co to jest wirtualny spacer i w czym może być pomocny, o tym w dzisiejszym artykule.
Co to jest wirtualny spacer
Wg angielskojęzycznej wersji Wikipedii Wirtualny Spacer (określany tam jako Virtual Tour, czyli w wolnym tłumaczeniu wirtualna wycieczka) to symulacja istniejącej lokalizacji, złożona zwykle z sekwencji filmów lub zdjęć (źródło).
W Polsce, ale i nie tylko określenia wirtualny spacer zwykło się używać w odniesieniu do kilku zdjęć sferycznych (360 stopni) pomiędzy, którymi można się “przemieszczać” (precyzyjniej byłoby użyć słowa “przełączać”), co powinno dawać odczucie spacerowania i możliwość spojrzenia w każdym kierunku udokumentowanej w ten sposób lokalizacji w dowolnej chwili.
Wirtualny spacer czyli co? Główne rodzaje wirtualnych spacerów
Pojęcie wirtualny spacer na rynku usług używane jest w odniesieniu do kilku rodzajów produktów. Pomiędzy tymi rodzajami wirtualnych spacerów istnieją dość wyraźne różnice, dlatego warto wymienić rozwiązania, które najczęściej określa się mianem wirtualnego spaceru. Kolejność jest przypadkowa.
Wirtualny spacer z wykorzystanie technologii Feelestate
Feelestate to niemiecka firma, która już od kilku lat dostarcza płatne narzędzie do montowania zdjęć sferycznych w jedną całość (np. w celu pokazania pomieszczeń w konkretnym mieszkaniu na sprzedaż). Pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami (czyli pomieszczeniami, pokojami) poruszamy się klikając w punkty wybrane przez osobę montującą spacer po wykonaniu zdjęć. Jakość zdjęć zależna jest od sprzętu użytego do ich wykonania, a intuicyjność wycieczki i sposób przedstawienia całej nieruchomości, od wiedzy, doświadczenia i znajomości narzędzi każdego autora. Spacerowanie po nieruchomości może być „zaburzone” przez czas konieczny na załadowanie się kolejnego zdjęcia (pomieszczenia) co następuje po kliknięciu we wspomniane punkty na zdjęciu sferycznym (np. znacznik na drzwiach do pokoju czy kuchni). Jeśli oglądający korzysta z wolnego łącza internetowego, czas ładowania się kolejnego zdjęcia sferycznego może się wydłużyć, co wydłuża też czas pomiędzy “przejściem” do kolejnych pomieszczeń. Rozwiązanie typu Feelestate jest od kilku lat używane przez niektórych agentów nieruchomości więc wiele ofert sprzedaż domów czy mieszkań na portalach z nieruchomościami jest urozmaiconych tego typu spacerem. Warto dodać, że to taki spacer-nie spacer, gdyż najczęściej na każde pomieszczenie przypada po jednej fotografii, więc o “spacerowaniu” w konkretnym pomieszczeniu nie ma raczej mowy, możemy za to zorientować się jak wyglądają “od środka” poszczególne pomieszczenia, co dla niektórych jest wystarczające.
Wirtualny spacer na mapach Google (określany często jako Street View)
Do rozpropagowania pojęcia wirtualnym spacerów przyczynił się w dużej mierze koncern z Mountain View – Google, czyli właściciel Google Maps i funkcji Steet View. Jak działa Google Street View? Po wybraniu konkretnej lokalizacji na mapach Google możemy przeciągnąć w nią żółtego ludzika znajdującego się na mapach w prawym dolnym rogu ekranu. Jeśli miejsce to sfotografowano dedykowanym aparatem, to po chwili przeniesiemy się w miejsce w którym “zrzucimy” naszego żółtego ludzika. Od tego momentu możemy podążać za strzałkami, a każda kolejna z nich to miejsce w którym stała kamera – czyli z którego możemy rozejrzeć się dosłownie w każdym kierunku. Z pomocą tej technologii możemy “zwiedzać” nie tylko ulice miast a nawet wsi, jak też wnętrza budynków w których na skutek czyjejś inicjatywy wykonano sesję z użyciem kamery 360 stopni po czym materiał nagrano na serwery Google Maps.
Wirtualne spacery 3D Matteport
Wirtualne spacery rejestrowane i udostępniane z użyciem technologii amerykańskiej firmy Matterport wzbogacone są o trójwymiarowy model 3D obfotografowanej nieruchomości. To znacznie ułatwia nawigację, daje też pogląd na to jaki jest rozkład całego mieszkania czy domu (także z rozbiciem na piętra). Wykonanie zdjęć w niewielkich odległościach pozwala po zmontowaniu spaceru uzyskać efekt zbliżony do rzeczywistego spaceru. Tak jak w przypadku Google Street View taki wirtualny spacer z modele 3D umożliwia przemieszczanie się w pomieszczeniu po miejscach (krokach) w którym podczas realizacji sesji stał statyw z kamerą Matterport.
Wirtualne spacery. Główne rodzaje. Podsumowanie
Podsumowując, najprostszą i technologią wirtualnych spacerów są rozwiązania typu Feelestate, w których wirtualny spacer ogranicza się przeważnie do możliwości kilku zdjęć 360 wykonanych w każdym z pomieszczeń lokalu. Technologia Google (Steet View) pozwala kroczyć po pomieszczeniu czy danym terenie w ślad za miejscami, w których znajdował się podczas wykonywania zdjęć aparat autora. Wirtualne spacery z modelem 3D Matterport, dają podobną możliwość co Steet View, ale oprócz tego oglądający może też zobaczyć trójwymiarowy, miniaturowy model nieruchomości.