Jak wygląda wirtualny spacer z modelem 3D (Matterport) – przykłady


Jeśli nie wiesz jak pokazać wnętrze nieruchomości, swój biznes stacjonarny, lub ciekawe wnętrze innego obiektu np. muzeum zobacz, jak wygląda wirtualny spacer z modelem 3D od Matterport. Z tego wpisu dowiesz się jak oglądać spacery z modelami 3D. To taka „instrukcja obsługi” (spacerów) Matterport oraz przykłady do poćwiczenia.

Jak wygląda wirtualny spacer z modelem 3D – technologia Matterport

Ilekroć usłyszysz o wirtualnym spacerze z modelem 3D, wirtualnym spacerze z makietą (a niektórzy tak to określają), wirtualnym spacerze z „obracanymi” domem, czy mieszkaniem, miniaturce mieszkania, czy z dollhouse (z ang. domek dla lalek) możesz mieć pewność, że chodzi o wirtualny spacer, do którego przygotowania użyto technologii amerykańskiej firmy Matterport, o której pisaliśmy w innym wpisie. Poniżej przykłady, jak wygląda wirtualny spacer z modelem 3D. Wcześniej przeczytaj krótki instrukcję dotyczącą tego, jak…

Jak oglądać wirtualny spacer z modelem 3D? Instrukcja Matterport

Zanim przejdziemy wspólnie do przykładów wirtualnych spacerów z modelem 3D, kilka wskazówek jak używać najważniejszych funkcji dostępnych na ekranie podczas takiego spaceru.

Zacznijmy od trzech ikon w prawym dolnym rogu:

 • Pierwsza z nich, „niepełny” kwadracik, służy do powiększania spaceru na cały ekran – i od tego radzę zacząć oglądanie każdego wirtualnego spaceru Metterport, choć nie tylko (dodam tu dla przypomnienia, że z dużego ekranu możemy wyjść, przyciskając przycisk „ESC” na klawiaturze).
 • Kolejna, środkowa ikonka z goglami służy do oglądania spacerów, o ile posiadamy specjalne okulary do VR (virtual reality), więc korzystanie z niej w innych przypadkach nie ma sensu.
 • Trzecia ikonka na dole, od prawej służy do udostępniania spaceru (tu można skopiować link do spaceru i wysłać do znajomych czy udostępnić w poście na Facebook).

Przejdźmy więc do ikonek w prawym dolnym rogu ekranu:

 • „Daszek” służy do przechodzenia do poszczególnych pomieszczeń oglądanej nieruchomości
 • „Play”, czyli kółeczko z trójkątem w środku uruchomi automatycznie zaprogramowany spacer, nie musimy więc sami klikać, szukać strzałek itd. Obejrzymy jakby zaprogramowany film z wnętrza
 • Jeden z kolejnych przycisków, z „warstwami” to po prostu piętra
 • Spacer może mieć też ikonkę z trójwymiarową figurą geometryczną. Jeśli ją ściśniesz, możesz oglądać trójwymiarową miniaturkę nieruchomości. Złap w tym celu „myszką” na ekranie i przesuwaj w różnych kierunkach
 • Jeśli to robisz, owa figurka zamienia się w “ludzika”. Jeśli go klikniesz, wrócisz do wnętrza domu i spaceru
 • W menu spaceru może być też ikonka planu-rozkładu mieszkania czy piętra
 • W niektórych spacerach dostępna jest też linijka, z której pomocą możesz mierzyć odległości w pomieszczeniach
 • Aha, jeśli podczas oglądania trójwymiarowego modelu, obok niego zauważysz małe „baloniki”, to są to oznaczenia zdjęć 360 stopni wykonanych na zewnątrz mieszkania, czy domu, np. żeby pokazać ogród, basen, czy podjazd dla aut.

I teraz najważniejsze. Najwygodniej spacerować używając strzałek na klawiaturze. To odzwierciedla kroki i jest najbliższe wrażeniu spacerowania.

Wirtualny spacer z modelem 3D mieszkania – przykład
https://matterport.com/industries/gallery/ihs-comprarcasa

Wirtualny spacer z modelem 3D w willi – przykład
https://matterport.com/industries/gallery/prestige-villa-mauritius

Wirtualny spacer z modelem 3D muzeum – przykład
https://matterport.com/industries/gallery/new-bremen-historical-museum

Wirtualny spacer z modelem 3D – fitness club, siłownia – przykład
https://matterport.com/industries/gallery/italiana-fitness-tiburtina-fitvillage

Wirtualny spacer z modelem 3D restauracji – przykład
https://matterport.com/industries/gallery/wish-serrano-restaurante-forneria-di-como