Wirtualne spacery Feelestate


Wirtualne spacery Feelestate to być może najbardziej popularne narzędzie używane przez polskich agentów nieruchomości. Przy czym warto tu podkreślić, że wirtualne spacery w Polsce ogólnie nie cieszą się nadal należną im popularnością. Jak korzysta się z Feelestate? Przeczytaj nasze małe wprowadzenie.

Wirtualne spacery Feelestate. Główne cechy rozwiązania

Na rozwiązanie, które na rynku jest zwyczajowe określane, jako wirtualne spacery Feelestate składa się kilka elementów. W skład usługi wchodzi platforma do samodzielnego montażu wykonanych przez agenta (fotografa) zdjęć i ich udostępniania online. Inaczej mówiąc, zdjęcia sferyczne wykonuje samodzielnie użytkownik (najczęściej agent nieruchomości lub dedykowana osoba z agencji, np. fotograf, asystent biura). Po zrobieniu zdjęć trzeba samodzielnie ułożyć z nich wirtualny spacer – na platformie Feelestate. Już w tym miejscu widzimy, że jest to całkowicie inna filozofia w podejściu do wirtualnych spacerów. W tym schemacie to osoba, która korzysta z Feelestate (w modelu abonamentowym), musi samodzielnie wykonać zdjęcia 360 stopni, a następnie zająć się ich montażem, aby powstał wirtualny spacer.

Jakim sprzętem robi się wirtualne spacery w Feelestate?

Polski przedstawiciel Feelstate oferuje i rekomenduje kilka modeli kamer, które współpracują z oprogramowaniem. Część z nich można kupić od niego. Do zrobienia zdjęć potrzebna jest:

  • kamera 360
  • statyw
  • fotograf (najczęściej jest nim, jak pisałem powyżej, sam agent nieruchomości)

Oprogramowanie online, z którego pomocą montuje się wirtualny spacer, Feelestate udostępnia w ramach abonamentu. Teoretycznie możliwe jest oczywiście zmontowanie spaceru w kilku minut pod jednym warunkiem, że ma się w tym wprawę. Żeby nabrać wprawy, trzeba jak w każdej dziedzinie, samodzielnie zrobić kilka, a może i kilkanaście sesji a później połączyć zdjęcia w spacer. To główna cecha, która odróżnia model działalności Feelestate od modelu działania Matterport. W wielkim skrócie, jeśli chcesz korzystac z Feelestate, licz się z tym, że będzie taniej, jednak przeprowadzenie sesji, wykonanie zdjęć, zmontowanie spaceru, wygenerowanie linków itd. pozostanie po Twojej stronie, kosztem innych rzeczy, które w tym czasie można byłoby zrobić. Oddzielną kwestią jest jakość wykonanych zdjęć, a także usability spaceru dla oglądających. Tu przejdźmy do modelu działania Matterport. W tym przypadku zlecasz specjaliście sesję, której jednostkowy koszt jest wyższy, ale jednocześnie nie martwisz się o jakość zdjęć, montaż, generowanie linków. Firma, która zajmuje się tym na co dzień, powinna zrobić to lepiej niż osoba, która robi to „przy okazji”.

Jakie są koszty korzystania z Feelestate?

Koszty można podzielić na 3 typy:

Koszt jednorazowy, czyli koszt zakupu kamery oraz statywu (tzw. monopoda).
Koszt stały, to opłata abonamentowa, którą płacimy, by korzystać nieprzerwanie z systemu. Nie płacimy więc za pojedynczy spacer, ale za dostęp i możliwość korzystania z oprogramowania
Są też koszty, które nazwałbym czasowymi. Musimy bowiem wycenić swój czas i obliczyć, czy bardziej opłaca się nam poświęcić go na robienie zdjęć i montowanie spacerów, czy na inne czynności, które dają nam przychód z działalności.
To, co istotne, warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy wyczucie estetyki, czas i cierpliwość. Może się okazać, że nie i wtedy oglądający mogą to zauważyć, przechadzając się przez przygotowany przez nas wirtualny spacer…