Wirtualne spacery po muzeach


Pozwalają zwiedzać bez konieczności wychodzenia z domu. Co? Wirtualne spacery po muzeach (i nie tylko). Na pewno to nie to samo co oglądanie eksponatu osobiście i osobista obecność w danym miejscu, ale jest kilka powodów, dla których warto odwiedzić takie miejsca, korzystając z wirtualnych spacerów udostępnianych przez muzea online.

Wirtualne spacery po muzeach. Prawdziwe zwiedzanie?

Wirtualne spacery po muzeach nieoczekiwaną popularność zdobyły praktycznie z dnia na dzień, gdy w wielu krajach w związku z epidemią koronawirusa wprowadzono tzw. lockdown, czyli nakaz pozostawania w domu. W kilka dni ci, którzy jeszcze do tej pory nie słyszeli o wirtualnych spacerach, dowiedzieli się, jak użyteczne może być to narzędzie w walce z … nudą. Jednak już wcześniej wiele muzeów na całym świecie udostępniło swoje zbiory i ekspozycje w postaci wirtualnego spaceru.

Przykład takiego spaceru zamieszczonego na Mapach Google można zobaczyć poniżej. Wejdź do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Inny przykład, tym razem wirtualnego spaceru zrealizowanego z użyciem technologii Matterport, czyli z wnętrzem 3D. Tu Muzeum Lotnictwa w Santa Monica.

Wirtualne spacery po ekspozycjach czasowych muzeach

Warto wspomnieć, że wirtualne spacery są też idealnym sposobem na udokumentowanie ekspozycji czasowych w danym muzeum. Dość często zdarza się, że muzea wypożyczają sobie eksponaty, lub dana ekspozycja krąży po całym świecie, czy kontynencie by eksponaty mogła zobaczyć jak największa grupa odbiorców. Taki event trwa z reguły od kilku dni do kilku tygodni (czasem miesięcy) i w pewnym momencie się oczywiście kończy. Czyś nie jest dobrym pomysłem uwiecznienie wystawy czasowej w formie wirtualnego spaceru? Z jednej strony, eksponaty mogą być nadal dostępne do oglądania dla „spóźnionych”, z drugiej, kierownictwo muzeum ma konkretny przykład, ukazujący jak dana ekspozycja wyglądała, co może być też mocnym argumentem w rozmowach o kolejnych wystawach czasowych i wypożyczeniach eksponatów od stałych właścicieli czy zarządzających nimi.